Dlaczego Django?

Dlaczego Django?

Średnio raz w tygodniu otrzymuję zapytanie o prowadzenie strony w Wordpress. Często zaczyna się to tak: „Cześć Bartek. Szukam człowieka, który zajmie się ogarnięciem naszej firmowej strony (gość, który ją robił, nie skończył roboty)” lub „witam, ktoś zainfekował mi stronę, pomożesz? Google oznaczył moją stronę jako niebezpieczną”.

Zacząłem się zastanawiać, czemu „niektórzy goście nie kończą roboty”, i doszedłem do wniosku, że tam, gdzie zaczyna się coś więcej niż „kliknij, aby pobrać template” albo „dodaj wtyczkę”, goście się kończą, znikają. Fajnie się używa Wordpressa do tworzenia prostych blogowych stron www, ale co dalej? Specjalnie mnie to nie martwi, że tacy ludzie „stawiają strony na WP” - ich klient zwykle trafia i tak do mnie. Czy zamawiający jest stratny? Tak. Płaci podwójnie. No, może jednak nie podwójnie, a dwa razy. Strony dedykowane (dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta) są zdecydowanie droższe.

Plusy Wordpressa są takie, że postawi się to wszędzie – byle hosting obsługujący php i ftp wystarcza, ale co z długoterminowym utrzymaniem strony? Co z poprawkami i rozwojem? Co z późniejszymi aktualizacjami? Przeważnie później strona zaczyna żyć swoim życiem (poza kontrolą właściciela), nie są wprowadzane poprawki bezpieczeństwa, a strona czeka na swoją kolej, kiedy to ambitny dzieciak zapuści bota szukającego losowo w Internecie witryn podatnych na ataki…

Trochę generalizuję, oczywiście jest wiele osób zajmujących się profesjonalnie tworzeniem stron www na bazie Wordpress, ale takie osoby reprezentują coś więcej niż umiejętność „wyklikania” strony www w CMS, potrafią dopisać czy zmodyfikować szablon oraz pluginy – są programistami.

Kolejną rzeczą, którą zauważyłem, jest kwestia, że template kodu Wordpressa tworzy kod nadmiarowo, przez co strony stają się ciężkie, 10 linijek importów css’a, zbędne divy, nadmiarowe atrybuty id, kiedy to samo można uzyskać tworząc 90% kodu mniej. To wielka przewaga szablonów dedykowanych dla klienta.

Nie twierdzę, że przygotowywane przez nas strony www w Django są pisane bez gotowych szablonów – również z nich korzystamy, ale w pełni je kontrolujemy i do każdej strony podchodzimy indywidualnie, usuwając zbędny kod, co znacznie przyspiesza ich działanie.

Oczywiście nasze strony nie są zabezpieczone w 100% przed atakami, jednak prawdopodobieństwo przypadkowego włamania na strony stworzone przez nas jest dużo mniejsze niż na strony wykonane w CMS Drupal, Joomla! czy Wordpressie ze względu na ich niszowość.